Seria PR – z belką nośną

UNION Waldrich Siegen GmbH & Co

Poziome wiertarko-frezarki płytowe – z belką nośną

Precyzyjna kompletna obróbka

Poziome wiertarko-frezarki płytowe z serii PR idealnie nadają się do obróbki dużych detali. Są to perfekcyjne obrabiarki do stabilnej obróbki ciężkiej, precyzyjnej obróbki wykańczającej, jak i efektywnej 5-stronnej obróbki detali o wadze do 250 t.

Wszechstronność, efektywne zastosowanie

Integracja maszyny z płytami ustawczymi, zmienne stoły do mocowania oraz podzielnice, jak również automatyczna wymiana różnorodnego wyposażenia dodatkowego i narzędzi ciężkich poprzez stację dokowania „pick-up”, gwarantuje efektywną obróbkę.

Oznaczenia typów:

 • P płytowa wiertarko-frezarka
 • C z automatycznym podajnikiem narzędzia
 • R z belką nośną RAM

Typoszereg

 • I, II, III

Dostępne średnice wrzecion wiertarskich:

 • 130, 150, 162, 180, 200, 262 mm
 • Możliwa zarówno obróbka zgrubna jak również wysoce precyzyjna obróbka wykańczająca
 • Podwójne prowadnice hydrostatyczne wokół belki nośnej RAM
 • Dynamiczna regulacja systemu hydrostatycznego
 • Ekstremalnie sztywna, mocno użebrowana kolumna
 • Wielokrotna kompensacja (ugięcie wrzeciona, ugięcie belki nośnej RAM, pochylenie kolumny)
 • Opcjonalnie kompensacja długości wrzeciona wiertarskiego i belki nośnej RAM
 • Regulacja temperatury oleju hydrostatyki w celu zapewnienia stałej temperatury maszyny

Maszyna PR 130 / PR 150 / PR 160 / PR 180

Zarówno bardzo stabilne łoże wraz z bezluzowym układem napędowym kolumny z podwójnym zębnikiem i listwą zębatą, jak i szczególnie mocno użebrowana kolumna maszyny gwarantują ekstremalną wytrzymałość na zginanie. Wytaczarki mogą być konstruowane w dwóch wersjach: z regulowanym prowadzeniem hydrostatycznym lub ze wstępnie naprężonymi liniowymi kompaktowymi prowadnicami rolkowymi.

Hydrostatyczne mostki prowadnic, potrójna kompensacja ugięcia, podwójne precyzyjne łożyskowanie wrzeciona z długotrwałym smarowaniem smarem stałym i nadzorem termicznym łożysk wrzeciona w belce nośnej zapewniają dokładność wiercenia i frezowania.

Maszyna PR 200 / PR 260

Maszyny tego typu posiadają mocno użebrowane odlewane łoża zapewniające tłumienie drgań oraz bardzo szerokie stabilne prowadnice. Chłodzone wodą trójfazowe silniki zapewniają napęd dla wrzeciona wiertarskiego i wysokie siły posuwu wszystkich osi.

Konstrukcja prowadnic z regulowaną hydrostatyką w osiach X, Y i Z gwarantuje precyzję skrawania również przy największych obciążeniach występujących w czasie obróbki a jednocześnie niskie zużycie maszyny. Belka nośna z prowadnicami hydrostatycznymi posiada łożyskowanie wrzeciona ze wstępnie naprężonymi, wysoce precyzyjnymi łożyskami walcowymi.

Do wyboru z wytaczarkami serii PR mamy liczne opcje, które jeszcze lepiej pomagają dopasować maszyny do ich konkretnych zadań obróbczych:

Automatyczna wymiana narzędzia

Magazyn narzędziowy na 200 narzędzi. Wymiana narzędzia w pozycji poziomej lub pionowej.

Automatyczna wymiana osprzętu ze stacji dokowania „pick-up”

Wymiana obszernego asortymentu głowic frezarskich, suportu planującego NC, łożysk podporowych, przedłużek wrzecion i narzędzi specjalnych następuje w pełni automatycznie i z oszczędnością czasu.

Nadzór procesu

Optymalizacja procesu obróbki poprzez kontrolę na złamanie i automatyczny pomiar narzędzia, kontrolę momentu obrotowego i kolizji, rejestrację danych eksploatacyjnych i teleserwis.

Sterowanie CNC

Do wyboru cztery warianty: Siemens 840 D sl, Heidenhain iTNC 530, Heidenhain TNC 640 lub Fanuc 31iB.

Kompletne rozwiązania techniczne

Elastyczne zastosowanie maszyn z serii PR dzięki szerokiemu wyborowi stołów: stoły obrotowo-przesuwne do 250 t, stoły uchylne ze sterowaną osią kątową 0… 90°, stoły sinusowe i szybkoobrotowe stoły karuzelowe.

TOP