Centra obróbcze

Centra obróbcze – nowoczesne technologie w precyzji przemysłowej

Centra obróbcze, znane również jako centra frezarskie lub centra obróbcze CNC (ang. Computer Numerical Control), stanowią dziś kluczowy element w przemyśle obrabiarkowym. Te zaawansowane technologicznie maszyny umożliwiają precyzyjne obróbki różnego rodzaju materiałów, takich jak np. metal, plastik, drewno czy ceramika. Ich zastosowanie obejmuje obecnie szeroki zakres branż, począwszy od produkcji lotniczej i motoryzacyjnej, poprzez przemysł medyczny, aż po przemysł obróbki metali.

Nasza firma EUROTEC od wielu lat specjalizuje się w dystrybucji i sprzedaży innowacyjnych centrów obróbczych CNC, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania, wdrożeniem zaawansowanych rozwiązań technologicznych, a także niezawodnym działaniem. Naszym klientom proponujemy rozwiązania w pełni dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i wymagań, które tworzone są przez renomowanych producentów centrum obróbczych CNC do metalu, jak np. Bumotec, Heckert GmbH, NILES-SIMMONS, Starrag AG, UnionChemintz oraz UNISIGN Machine Tools.

Jak działają centra obróbkowe CNC?

Centrum obróbcze CNC do metalu działa na zasadzie sterowania numerycznego komputerem. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że jego mechanizm pracy jest kontrolowany przez specjalnie zaprogramowany komputer, w którym najpierw tworzony jest projekt, a następnie jest on wdrażany poprzez starannie przeprowadzoną obróbkę danego materiału – metalu, plastiku, drewna lub innego tworzywa.

Warto również zaznaczyć, że nowoczesne centra obróbcze do metalu posiadają szereg narzędzi obróbczych, jak np. frezy, wiertła i narzędzia tokarskie, które usprawniają proces obróbki i zapewniają pożądany efekt. Maszyna precyzyjnie kieruje ruchem narzędzia wzdłuż zaplanowanej wcześniej trasy, wykonując odpowiednie operacje obróbcze. W trakcie pracy centra obróbcze CNC kontrolują swoje działanie, zbierając dane m.in. na temat prędkości i głębokości cięcia. Co ważne, operator obróbki może w każdej chwili dokonać kontroli jakości wykonanego procesu, sprawdzając wymiary i tolerancje poszczególnych części.

Centra obróbce CNC – rodzaje

Na rynku możemy znaleźć różne typy centrów obróbkowych, które zróżnicowane są przede wszystkim z uwagi na budowę. Wśród nich wymienia się:

  • pionowe centra obróbcze (VMC), które posiadają wrzeciono zorientowane pionowo i pozwalające na poruszanie się w górę i w dół wzdłuż osi Z. Stół, na którym znajduje się obrabiany przedmiot porusza się z kolei wzdłuż osi X i Y. Pionowe centra obróbcze mają wszechstronne zastosowanie i kompaktową konstrukcję, a do tego są łatwe w obsłudze;

  • poziome centra obróbcze do metalu (HMC), które posiadają wrzeciono zorientowane poziomo i poruszające się wzdłuż osi X, Y i Z. Stół, na którym umieszcza się obrabiany przedmiot, obraca się wzdłuż osi Z. Urządzenia te słyną z wysokiej wydajności i skutecznego odprowadzania wiórów;

  • pięcioosiowe centra obróbkowe – posiadają wrzeciono, które przechyla się i obraca w pięciu różnych osiach. W efekcie są one idealnym rozwiązaniem w przypadku produkcji skomplikowanych części o zaawansowanej geometrii, wykorzystywanych m.in. w branży medycznej i lotniczej;

  • centra obróbcze typu szwajcarskiego, zwane również tokarkami typu szwajcarskiego. Są one wykorzystywane do produkcji małych części, które wymagają dużej precyzji i dokładności, np. stosowanych w branży stomatologicznej i zegarmistrzowskiej.

Centra obróbkowe – czy warto w nie zainwestować?

Centra obróbcze CNC dają zakładom produkcyjnym szerokie możliwości w kwestii konfiguracji i precyzyjnego przeprowadzania automatycznej obróbki detali. Inwestując w tego typu urządzenia, firmy zyskują gwarancję:

  • powtarzalności – sterowanie numeryczne komputerem sprawia, że centra obróbkowe zapewniają powtarzalność wyników i możliwość uzyskania identycznych operacji obróbczych z identycznym efektem;

  • wydajności – automatyzacja procesu obróbki w centrum obróbczym CNC do metalu pozwala na zwiększenie wydajności produkcji, m.in. poprzez skrócenie czasu obróbki i eliminację błędów ludzkich;

  • elastyczności – centra obróbcze CNC umożliwiają przetwarzanie różnych materiałów, w tym m.in. metali, tworzyw sztucznych i drewna, co wpływa na ich wszechstronne zastosowanie;

  • optymalizacji kosztów – pomimo wysokiego kosztu początkowego związanego z zakupem centrum obróbczego CNC do metalu maszyny te zapewniają długoterminowe oszczędności, związane m.in. ze zwiększeniem wydajności produkcji i obniżeniem kosztów spowodowanych błędami ludzkimi.

 

Więcej informacji na temat centrów obróbczych dostępnych w EUROTEC można uzyskać podczas bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami.

TOP