Obróbka kół zębatych

Obróbka kół zębatych - rodzaje

Obróbka kół zębatych w EUROTEC – kompleksowe rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta

Koła zębate stanowią podstawowy element odpowiedzialny za prawidłową pracę przekładni zębowych, z którym mamy do czynienia m.in. w silnikach, pojazdach, maszynach, a nawet w różnego rodzaju urządzeniach domowych. Płynne obracanie kół jest możliwe dzięki prawidłowemu zazębianiu się zębów, które zlokalizowane są na średnicy zewnętrznej danego urządzenia. Istotną rolę odgrywa zatem prawidłowa obróbka kół zębatych, uwzględniająca m.in. dopasowanie kształtu koła zębowego i wielkości modułu, jak również utrzymanie wysokiej jakości wykonania zębów.

W EUROTEC od wielu lat zajmujemy się sprzedażą profesjonalnych urządzeń do obróbki kół zębatych. Nasze bogate doświadczenie i podążanie za zmieniającymi się potrzebami różnych gałęzi przemysłu sprawia, że jesteśmy dziś jedną z wiodących firm w Polsce, która oferuje markowe produkty z branży obróbki skrawającej i mechanicznej, takich producentów jak Gleason Corporation, Maschinenfabrik Herkules GmbH & Co. KG, Niles-Simons NSH Group oraz Starrag AG. W naszym asortymencie można znaleźć maszyny do obróbki kół zębatych stożkowych i walcowych, cenione z uwagi na ich funkcjonalność, wytrzymałość oraz niezawodność.

Koła zębate – obróbka umożliwiająca ich regenerację. Najczęściej wykorzystywane metody

Koła zębate to komponenty, które niejednokrotnie są produkowane dla konkretnego urządzenia – zarówno pod względem rozmiaru, jak i materiału. Aby móc po pewnym czasie doprowadzić je do stanu używalności, jak również do zmieniających się wymogów technicznych, warto przeprowadzić obróbkę kół zębatych, tak, aby mogły one dorównać swoim nowym odpowiednikom.

Proces obróbki kół zębatych stożkowych i walcowych polega na naprawieniu, a następnie usunięciu zabrudzeń lub ognisk korozji. W tym celu wykorzystuje się nowoczesne maszyny do obróbki kół zębatych, które bazują na zaawansowanym technologicznie systemie CNC (sterowania numerycznego). Wśród najczęściej wykorzystywanych metod obróbki wymienia się:

 • metodę kształtową, w wyniku której zarys narzędzia ma kształt wrębu koła zębatego. Metoda realizowana jest poprzez dłutowanie, frezowanie lub szlifowanie, a także służy głównie do obróbki kół zębatych walcowych w produkcji jednostkowej oraz jako wstępna obróbka kół zębatych;

 • metodę obwiedniową, która odbywa się na zasadzie współpracy dwóch kół zębatych (jedno jest kołem obrabianym, a drugie narzędziem), współpracy koła zębatego z zębatką lub ślimacznicy ze ślimakiem (narzędziem). Zarys zęba koła zębatego jest wówczas obwiednią kolejnych położeń krawędzi skrawających ostrzy narzędzia. Metoda wykorzystywana jest głównie podczas obróbki kół zębatych walcowych, ślimakowych i stożkowych, a także może być realizowana poprzez dłutowanie, frezowanie, szlifowanie, wiórkowanie oraz docieranie

 • metodę kopiową, która polega na odwzorowywaniu zarysu zęba zgodnie z zarysem kopiału, po którym wodzone są prowadnice sań narzędziowych z nożami strugarskimi. Stosuje się ją m.in. w trakcie obróbki kół zębatych stożkowych o dużych modułach.

Maszyny do obróbki kół zębatych – rodzaje

Koła zębate można obrabiać na różnego rodzaju urządzeniach, wykorzystując w tym celu wspomniane wyżej metody obróbki oraz odpowiednie narzędzia. Wśród maszyn do obróbki kół zębatych, które są dostępne w ofercie EUROTEC, wymienić można:

 • dłutownice Maaga;

 • dłutownice Fellowsa;

 • frezarki obwiedniowe do 300, 800 oraz 10 000 mm;

 • strugarki Gleasona;

 • docieraczki;

 • kontrolerki;

 • szlifierki kształtowe do noży do głowic skrawających;

 • przyrządy do montażu głowic skrawających.

Wszystkie maszyny i technologie są wykorzystywane w różnych branżach, takich jak motoryzacja, lotnictwo, przemysł maszynowy i inne, gdzie precyzyjne koła zębate stanowią element mechaniczny. Każdy rodzaj maszyny do obróbki kół zębatych ma swoje zastosowanie w zależności od wymagań co do precyzji, wydajności i rodzaju zębów.

 

Więcej informacji na temat obróbki kół zębatych oraz urządzeń, które umożliwiają realizację tego procesu, można uzyskać podczas kontaktu mailowego lub telefonicznego z naszymi doradcami w EUROTEC.

TOP