Prasy

Prasy – zaawansowane maszyny do obróbki plastycznej

Prasy to specjalnie opracowane urządzenia służące do obróbki plastycznej, które wywierają nacisk na kształtowany materiał przy pomocy suwaka, który wykorzystuje ruchy posuwisto-zwrotne. Proces kształtowania różnego rodzaju wyrobów przy pomocy prasy charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą wydajnością (czynność niejednokrotnie trwa nawet ułamek sekundy), jak również oszczędnością w zużyciu materiałów. Z tego powodu urządzenia te są coraz częściej wykorzystywane w wielkoseryjnej i masowej produkcji wyrobów w różnych gałęziach przemysłu.

W EUROTEC oferujemy szeroki wybór maszyn i urządzeń do prostowania oraz pras do montażu zestawów kołowych  firmy MAE (Maschinen- und Apparatebau Götzen GmbH). Urządzenia te wykorzystywane są m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, metalurgicznym i kolejowym, gdzie stosowane są zarówno na etapie produkcji, jak i w trakcie montażu, regeneracji czy też kontroli zestawów kołowych pojazdów szynowych.

Prasy hydrauliczne w kolejowych zestawach kołowych

Pociągi niejednokrotnie poruszają się z dużymi prędkościami, sięgającymi ponad 300 km/h. Podczas jazdy urządzenia te wymagają ogromnej siły, która nie jest jednak odczuwana przez zwykłego pasażera, ponieważ pociąg cicho i gładko porusza się po swoich torach. Jest to w dużej mierze zasługa pras firmy MAE, które przy montażu kolejowych zestawów kołowych umożliwiają przenoszenie potencjału składu na tory, zapewniając tym samym wysokie standardy bezpieczeństwa.

Biorąc pod uwagę fakt, że koła w pociągach nie mogą być montowane poprzez spawanie czy skręcanie (istnieje ryzyko zbyt małej odporności na wysokie naprężenia pojawiające się podczas intensywnej pracy pociągu), konieczne jest zastosowanie pras hydraulicznych, które nasadzają koła na osie kolejowe z siłą nacisku przekraczającą 150 ton. Wówczas koła są mocno osadzone na osi, a ich demontaż jest możliwy wyłącznie przez stłoczenie.

Prasy hydrauliczne MAE obsługują koła monoblokowe, które są powszechnie wykorzystywane w branży kolejowej, głównie z uwagi na bezpieczeństwo jazdy z dużą prędkością. Koła te wykorzystują specjalny kanał, który pozwala na wprowadzanie środka smarnego pod odpowiednim ciśnieniem pomiędzy podpiaście a piastę. W rezultacie wytwarza się powłoka smarna pomiędzy tymi powierzchniami, co ułatwia demontaż koła z osi i obniża ryzyko uszkodzenia podpiaścia. 

Zalety pras hydraulicznych

Prasy hydrauliczne cieszą się dużą popularnością w branży przemysłowej, co wynika przede wszystkim z wielu korzyści związanych z ich użytkowaniem. Najważniejsze kwestie pod tym względem to:

  • płynna praca – układ hydrauliczny pras zapewnia płynny i równomierny nacisk podczas ruchu suwaka, co pozwala na osiągnięcie pożądanego tonażu w dowolnym punkcie ruchu suwaka;

  • wszechstronne zastosowanie – prasy hydrauliczne mogą być wykorzystywane w różnych celach, zapewniając tym samym wieloletnią wytrzymałość i niezawodność;

  • kontrola ciśnienia – większość przemysłowych pras hydraulicznych wykorzystuje specjalne zawory, które ograniczają ciśnienie podczas pracy. użytkownik jest w stanie dobrać dowolne ciśnienie, aby maszyna mogła powtarzać ten poziom konsekwentnie;

  • adaptowalność – prasy hydrauliczne można dostosowywać do indywidualnych potrzeb na wiele sposobów, np. poprzez kontrolę nacisku;

  • prosta konstrukcja – prasy hydrauliczne są proste w konstrukcji i łatwe w obsłudze, a do tego mogą pracować niezawodnie przez wiele lat, gwarantując stosunkowo niskie koszty konserwacji.

Prasy do prostowania MAE – zastosowanie

Prasy do prostowania MAE znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym m.in.:

  • w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie służą do prostowania wałków, osi korbowych oraz listew zębatych wykorzystywanych w układach kierowniczych;

  • w przemyśle maszynowym, gdzie zwykle korzysta się z nich podczas produkcji maszyn elektrycznych, a także prostowania wirników i wałków uzębionych;

  • w produkcji narzędzi długich, takich jak wiertła i szpilki;

  • w przemyśle kolejowym, do produkcji prowadnic i śrub pociągowych;

  • w branży medycznej, gdzie wykorzystuje się je do produkcji narzędzi i instrumentów medycznych;

  • w przemyśle hutniczym, gdzie służą do prostowania elementów podłużnych, takich jak np. profile i półwyroby (m.in. kęsy, kęsiska).

Odrębną grupę stanowią wspomniane wcześniej prasy do zestawów kołowych, które bardzo dobrze sprawdzają się podczas rozprasowywania i naprasowywania kół na osie kolejowe.

TOP