Głębokie wiercenie

Głębokie wiercenie otworów – proces wymagający doświadczenia, wiedzy i odpowiedniego sprzętu

Głębokie wiercenie jest jednym z istotnych procesów przeprowadzanych w obróbce skrawaniem, gdzie wykonuje się otwory w materiałach różnego rodzaju. Technika ta znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, począwszy od przemysłu ciężkiego (np. przy wytwarzaniu hydraulicznych rur), aż po przemysł lotniczy. Jeżeli chodzi o samą kwestię otworu głębokiego, to możemy o nim mówić wtedy, gdy głębokość osiągnie wartość dziesięciokrotnie wyższą od średnicy takich otworów. Aby osiągnąć ten cel, wykorzystuje się różne techniki, w zależności od skonfigurowania danej obrabiarki oraz samego przedmiotu, który jest poddawany temu procesowi.

W EUROTEC oferujemy nowoczesne maszyny do głębokiego wiercenia firmy LOCH Präzisions Bohrtechnik GmbH. Ich asortyment obejmuje zarówno przyrządy i maszyny, jak i kompleksowe urządzenia produkcyjne służące do wykonywania głębokich otworów. Wśród nich znaleźć można m.in. wiertarki do głębokich wierceń typu TB1/TB2 o kompaktowej budowie, jak również wiertarki do głębokich wierceń typu TB2/TB4, które stosowane są głównie w budowie maszyn, hutnictwie oraz produkcji półfabrykatów. Maszyny do głębokiego wiercenia firmy LOCH to także urządzenia do obróbki cylindrów, stosowane w produkcji urządzeń hydraulicznych i budowie wtryskarek do tworzyw sztucznych, urządzenia do głębokich wierceń wykorzystywane w przypadku dużych serii produkcyjnych w przemyśle samochodowym, jak również wiertarki współrzędnościowe do głębokich wierceń, niezawodne w budowie wtryskarek do tworzyw sztucznych.

Głębokie wiercenie otworów – o czym pamiętać?

Głębokie wiercenie otworów przeprowadzane jest przy użyciu różnych technik. Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o właściwe ustawienie parametrów prędkości posuwu oraz prędkości obrotowej materiału wywołującego skrawanie (np. głębokie wiercenie w metalu). W całym procesie istotne jest też utrzymanie wysokiej skuteczności w łamaniu wiórów obróbkowych oraz usuwanie ze strefy pracy narzędzia skrawającego. Brak należytej troski o zachowanie tego procesu ma duże znaczenie dla jakości wykonania określonego detalu oraz stanu technicznego narzędzi skrawającej.

Ważnym czynnikiem dla jakości procesu głębokiego wiercenia w metalu jest też optymalne chłodzenie układu narzędzie-metal. Z tego powodu stosuje się specjalne systemy doprowadzania płynu obróbkowego z równoczesnym odprowadzaniem wiórów, aby móc utrzymać płynną, niezakłóconą pracę całej obróbki. 

Technologia głębokiego wiercenia otworów krok po kroku

W technologii głębokiego wiercenia otworów przeważnie wykorzystuje się dwa rodzaje wiercenia: pełne i rdzeniowe, nazywane też trepanacyjnym. W pierwszym przypadku naddatek materiału jest zamieniany w całości na wióry. W drugim jedynie część materiału jest zamieniana na wióry, a pozostała (rdzeń) jest usuwana jako monolit z obrabianego materiału. Bez względu na rodzaj wiercenia, przeprowadza się je jako proces jednostronny lub dwustronny. Niezaprzeczalnym atutem wiercenia dwustronnego jest niemal 2-krotnie większa wydajność obróbki. Należy jednak pamiętać o możliwości wystąpienia uskoku w miejscu spotkania się obszarów wiercenia.

Narzędzia wykorzystywane do głębokiego wiercenia

W zależności od obrabianego materiału w technologii głębokiego wiercenia otworów stosuje się zwykle takie narzędzia i systemy jak:

  • wiertła jedno- lub dwuostrzowe – są to przede wszystkim wiertła lufowe, które początkowo służyły do wykonywania precyzyjnych otworów w lufach dla broni palnej. Inne zastosowania tej technologii to m.in. produkcja komponentów do układów paliwowych silników wysokoprężnych oraz narzędzia medyczne;

  • system BTA do głębokiego wiercenia – jest to tzw. system pojedynczego drąga, w którym wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia wiertnicze, osadzone na długiej rurze wiertniczej. Są one wykorzystywane do wykonywania głębokich otworów od średnicy 20 mm i większych, aż do stosunku głębokości do średnicy wynoszącego 400:1. Jest to najskuteczniejsza metoda wiercenia głębokich otworów, ponieważ zapewnia większą niezawodność i wydajność niż tradycyjne wiertła kręte, a także większe otwory niż w przypadku wiercenia lufowego.

W przypadku dodatkowych pytań na temat maszyn do głębokiego wiercenia w metalu dostępnych w ofercie EUROTEC zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

TOP