Światowa premiera maszyny Starrag w Stuttgarcie: nowe 5-osiowe poziome centrum obróbcze Heckert T55

»Wszystko w jednym« to motto typoszeregu Heckert-T firmy Starrag. Na targach AMB 2022 w Stuttgarcie firma zaprezentowała drugą maszynę typoszeregu T, nowe 5-osiowe poziome centrum obróbcze Heckert T55 z typową jednostką obrotowo- skrętną. Maszyna przeznaczona jest do kompletnej obróbki multitasking ważących do 700 kilogramów elementów napędów pojazdów użytkowych do maszyn rolniczych i urządzeń przemysłowych. Szczególna zaleta: nawet na nowej, cięższej wersji użytkownik może seryjnie wykonywać zadania obróbcze na jednej maszynie, takie jak toczenie, frezowanie, wiercenie, toczenie obwiedniowe i pointing w jednym zamocowaniu.

»Wśród naszych maszyn wielozadaniowych mamy ciężkie "tytany pracy" do dużych i ciężkich części«, wyjaśnia Jonny Lippmann, kierownik produktów Heckert w Chemnitz, »a od kilku lat także wysoce dynamiczne maszyny typoszeregu T«.

Nowe rodzaje obrabianych przedmiotów

Jest to drugie wysokodynamiczne centrum obróbcze tego typoszeregu: pierwszym było centrum obróbcze Heckert T45 w 2018 r., które pozwoliło na obróbkę nowych rodzajów przedmiotów. »Maszyna Heckert T55 ma to samo DNA«, mówi Lippmann. »Z nowym większym bratem wkraczamy do nowego obszaru większych obrabianych detali, w przypadku których rolę odgrywają zupełnie inne wielkości narzędzi, strefy obróbki i masy załadowcze.«

Wspomniane DNA obu centrów robi wrażenie: dzięki nowej koncepcji obsługi można je obsługiwać tak jak smartfon, ergonomicznie, prosto i jednocześnie bezpiecznie, są łatwe do zautomatyzowania dzięki załadunkowi obrabianych przedmiotów poprzez magazyn palet albo manipulator i mają wąską powierzchnię ustawienia. Jonny Lippmann: »Heckert T55 można bez trudu zintegrować z infrastrukturą klienta, co ułatwia automatyzację. Umożliwia to również obróbkę wysoce złożonych części na zmianach bez obsługi osobowej. «Zintegrowany system monitorowania stanu z diagnozą wrzeciona oraz rozpoznawaniem kolizji i wióra zapewnia maksymalną dostępność maszyny.«

Maszyna Heckert T55 charakteryzuje się wysoką wydajnością, wielofunkcyjnością, solidną budową odporną na drgania, jednostką obrotowo-skrętną zaprojektowaną specjalnie do operacji toczenia - łącznie z wysokodynamicznym elektrowrzecionem (15.000 obr/min, 292 Nm) z uchwytem narzędziowym HSK-T100 dla dużej wydajności skrawania. Oferuje tak samo szeroki zakres możliwości obróbki części sześciennych i obrotowo-symetrycznych jak Heckert T45. Wysoką elastyczność zapewnia szybkoobrotowy stół NC (900 obr/min), który umożliwia integrację z obróbką obrotowo-symetryczną jak toczenie, frezowanie w uchwycie tokarskim i toczenie obwiedniowe. Kompletną obróbkę niektórych elementów napędów, takich jak jarzma przekładni obiegowych, ułatwia teraz seryjne wykonywanie uzębień i późniejsze zaokrąglanie zębów, tzw. pointing.

Maksymalna wydajność dzięki najkrótszym czasom głównym i pomocniczym

Centrum obróbcze z elektrowrzecionem o mocy 72 kW kompletnie obrabia nawet skomplikowane, większe części konstrukcyjne w maksymalnie dwóch zamocowaniach - z porównywalnymi przyspieszeniami (max 10 m/s2) i takim samym posuwem szybkim (80 m/min). Wymiary zmieniły się dzięki większej palecie (500 mm x 630 mm) i większym drogom przejazdu (X/Y/Z: 850/1.020/1.000 mm). Heckert T55 skrawa również przedmioty o znacznie większym konturze (900 zamiast dotychczasowych 600 mm) i masie (700 zamiast 400 kg). Pomimo zwiększonej wydajności obróbki czas wiór do wióra wzrósł tylko minimalnie z dotychczasowych 3,8 do 4,3 s, a czas wymiany palety z 12,5 do 14,5 s.

Maksymalna wydajność dzięki obróbce kompletnej multitasking

Kolejną mocną stroną jest automatyzacja, która sprawdziła się już w przypadku Heckert T45, zwłaszcza przy większych projektach. Zakład Starrag w Chemnitz podwoił produktywność u jednego producenta napędów, zmniejszył o połowę zapotrzebowanie na miejsce oraz zredukował koszty narzędzi i obsługi o 40%. Osiągnięto to poprzez połączenie dwóch maszyn T45 i jednego manipulatora w jedną komórkę produkcyjną, która produkuje dwanaście różnych komponentów przekładni planetarnych w dwóch zamocowaniach na każdej maszynie. »Klient chce uniknąć zmiany mocowania, które wiąże się zawsze z utratą dokładności, z obsługą i operacjami ręcznymi«, mówi kierownik produktu. »Podobne rozwiązania mogą być teraz realizowane przy użyciu maszyny Heckert T55 dla większych jarzm przekładni planetarnych czy napędów piast kół samochodów ciężarowych i pojazdów użytkowych. Maszyna T55 umożliwi realizację sensacyjnych projektów!«

Materiały o wysokiej wytrzymałości: toczenie materiałów twardych w Stuttgarcie

Ale jak maszyna radzi sobie ze skrawaniem szybko a jednocześnie wysoko precyzyjnie, z dokładnością sześciu do trzech mikrometrów nawet tak krytycznych materiałów jak odlewy albo stal nierdzewna? Tajemnica sukcesu tkwi w inteligentnym współdziałaniu stabilnego pod względem temperatury i drgań łoża maszyny, wykonanego z odlewu mineralnego, z podwójnie symetrycznie ułożyskowaną jednostką obrotowo-skrętną. Na targach AMB 2022 w Stuttgarcie firma Starrag pokazała jak dynamicznie a jednocześnie niezawodnie nowa maszyna z Chemnitz – Heckert T55 obrabia nawet krytyczne materiały i części konstrukcyjne podczas toczenia materiałów o wysokiej wytrzymałości oraz obróbki złożonej części z dziedziny budowy form.

TOP