Moc i stabilność, obróbka bez kompromisów

Centrum obróbcze Heckert firmy Starrag współpracuje z producentem oprawek Nikken przy niektórych projektach lotniczych realizowanych przez Centrum Badań Produkcji Zaawansowanej (AMRC).

Trójstronna współpraca pomiędzy integratorem projektu, dostawcą obrabiarek i specjalistą od oprawek stale poszerza możliwości wysokowydajnej obróbki i znacznie skraca czas obróbki, a także koszty produkcji dla dużej firmy z branży lotniczej.

Poziome centrum obróbcze Heckert X40 firmy Starrag

Poziome centrum obróbcze Heckert X40 firmy Starrag

Bieżąca współpraca lidera projektu - Centrum Zaawansowanych Badań Produkcyjnych (AMRC) Uniwersytetu w Sheffield - ze specjalistą w dziedzinie obrabiarek Starrag UK oraz specjalistami w dziedzinie oprzyrządowania z firmy Nikken Kosakusho w zakresie różnych elementów konstrukcji lotniczych z aluminium i tytanu, ma na celu obniżenie kosztów części poprzez stworzenie ulepszonych procesów obróbki. „Chociaż nie jest to celem samym w sobie projektów, w niektórych przypadkach skrócenie czasu cyklu jest jednym z pozytywnych efektów ubocznych pracy - w niektórych przypadkach o ponad 50% w porównaniu z ‘konwencjonalnymi’ procesami obróbki", mówi Lee Scott, dyrektor ds. sprzedaży i zastosowań Starrag UK. Tom McCready, kierownik ds. inżynierii i operacji w Sekcji Obróbki AMRC, dodaje: "Wyznaczając nowe standardy w sposobie wykorzystania pełnych możliwości maszyny i pakietów narzędziowych, konsekwentnie zdobywamy nowe obszary w ulepszaniu metod obróbki części. A ponieważ niektóre z tych projektów są pracą na "żywo" na detalach produkcyjnych, korzyści osiągnięte w zakresie zwiększonej skuteczności i wydajności obróbki mają bezpośrednio przełożenie na procesy produkcyjne."

Wachlarz możliwości

W AMRC znajduje się szereg najnowocześniejszych urządzeń produkcyjnych, które umożliwiają firmom partnerskim i inwestorom opracowywanie i testowanie nowych technologii i procesów. Ośrodek ściśle współpracuje z klientami i inwestorami, aby dobrać idealne maszyny i technologie produkcyjne, niezbędne do spełnienia indywidualnych wymagań każdego projektu.

Zainicjowane przez Sekcję Obróbki AMRC wraz z dwoma partnerami Tier 2 - Starrag UK i integratorem narzędzi, Nikken - poziome centrum obróbcze Heckert X40 firmy Starrag zostało przeniesione kilkaset metrów od swojej początkowej siedziby Fabryki Przyszłości AMRC w Sheffield's Advanced Manufacturing Park do Centrum Innowacji Nikken w Europie. Inżynierowie z zespołu AMRC stale współpracują z Nikken i Starrag, aby wykorzystać imponujące możliwości 5-osiowej maszyny i jej pakietów narzędziowych.

Solidność gwarantowana

Wysokowydajne cechy Heckert X40 to między innymi imponująca wytrzymałość i tłumienie drgań, oparte na sprawdzonych i renomowanych zasadach konstrukcyjnych, uzupełnione szybkim przesuwem 80 m/min i wrzecionem o prędkości 20.000 obr/min, które zapewnia moment obrotowy do 350 Nm.

Wąski uchwyt [Slim Chuck] Nikken wyznacza nowe standardy w obróbce skrawaniem

Wąski uchwyt [Slim Chuck] Nikken wyznacza nowe standardy w obróbce skrawaniem

Wśród rozwiązań firmy Nikken w zakresie mocowań narzędzi znajduje się Slim Chuck, bardzo dokładny uchwyt tulei zaciskowej, który oferuje minimalne bicie - trzy mikrony przy czterokrotnej średnicy - co prowadzi do większej precyzji komponentów i większej trwałości narzędzi. Ponadto, maksymalny moment obrotowy uchwytu, ponad dwukrotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań ER, nie tylko uzupełnia sztywność/stabilność Heckert X40, umożliwiając bardziej agresywne parametry obróbki, ale także zwiększa bezpieczeństwo procesu, co prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów. Wszystkie obrabiane elementy - z tytanu i aluminium - mieszczą się w przestrzeni obróbczej o wymiarach 700 mm x 750 mm x 750 mm (osie X, Y i Z). Dodaje McCready: "Dzięki ścisłej współpracy wszystkich trzech partnerów udało nam się wspólnie osiągnąć niewiarygodne wyniki, przekraczając granice możliwości maszyny i oprzyrządowania w celu zwiększenia ilości usuwanego materiału z detali, bez uszczerbku dla ich jakości.".

"Co ważne, dokładnie monitorujemy i rejestrujemy w czasie rzeczywistym dane dotyczące wydajności w odniesieniu do linii kodu NC poprzez cyfrowe połączenie za pomocą urządzenia Siemens Edge - maszyna jest wyposażona w interfejs (HMI) marki Starrag dla łatwiejszego, intuicyjnego programowania i obsługi - w tym takie parametry, jak siły obróbki i temperatury wrzeciona. "Interpretujemy te dane i jeżeli konieczne dostosowujemy procesy do potrzeb a ostatecznie otrzymujemy ulepszony kod NC, aby osiągnąć konsekwentnie powtarzalne ulepszenia procesu poprzez ustanowienie nowych wzorców obróbki."

Lee Scott z firmy Starrag komentuje: "Jest to kolejny przykład sukcesu długoterminowej współpracy Starrag z AMRC i Nikken, a w tym przypadku pokazuje, jak niedroga maszyna - łącząca wszystkie najlepsze cechy swoich poprzedników, ale w kompaktowej obudowie i w korzystnej cenie - może przynieść oszczędności w czasie rzeczywistym i korzyści kosztowe na różnych detalach dla firm każdej wielkości."

Nathan Ray, zastępca dyrektora zarządzającego firmy Nikken, dodaje: "Projekty te raz po raz dostarczają lekcji o korzyściach płynących z połączenia wysokowydajnej maszyny ze światowej klasy oprzyrządowaniem, przy czym konfiguracja ta jest obsługiwana przez myślących przyszłościowo inżynierów, co pozwala na wykorzystanie prawdziwego potencjału obróbki 'bez kompromisów'."

Od 2003 roku Starrag stopniowo zainstalował osiem maszyn w AMRC oraz w siostrzanym ośrodku Nuclear AMRC w ramach swojego członkostwa w AMRC.

European Technology sp. z o.o., sp.k. – wyłączny przedstawiciel w Polsce maszyn Heckert & Starrag
Rozwiązania dedykowane dla lotnictwa i wielu innych branż.
Sprzedaż i serwis w Polsce www.eurotec.pl eurotec@eurotec.pl

TOP